Az elmúlt hónapokban erősödő konfliktusokról, háborúkról, terrorról, keresztyénüldözésről, ökológiai katasztrófákról szóló hírek ömlenek ránk, és láthatjuk a nyugati egyház egy részének megerőtlenedését is. Mindezek az evangéliumoknak a végidőkkel kapcsolatos próféciáit juttatják eszünkbe. Értelmezhetjük az eseményeket politikai, szociológiai, történelmi szempontból is, de nekünk, keresztyéneknek sajátos feladatunk van ezen a világon. A missziói parancsot nem vonta vissza az Úr. Kísértése lehet az egyháznak a bezárkózás, a félelem vagy éppen a túlzott aktivitás, esetleg valamely politikai irányzat szekerét tologatva.
Fejtörő kérdés hittanosoknak: „Ki volt a Bibliában az első migráns?” Vagy idegen, jövevény, földönfutó, hontalan, bujdosó és kóborló… Mert a jelenség egyáltalán nem korunk szomorú terméke. Amióta ember él a földön, háborúk, éhínségek, természeti katasztrófák miatt időnként hatalmas tömegek keltek útra. Miként ma is.
Alaposan el kell gondolkodnunk azon, hogyan fejezzük ki magunkat hétköznapi nyelven, milyen kérdéseket vessünk fel és milyen válaszokat adjunk. A beszélgetés, a párbeszéd európai kultúránk fő módszere a konfliktusok megelőzésére és kezelésére. Szót érteni egymással soha fontosabb nem volt, mint ma, a 2015. november 13-i támadások után pedig még inkább.
Budapest – Ökumenikus imaórát tartanak a menekült gyermekekért és a gyermekáldozatokért 2015. november 22-én a józsefvárosi Szent József plébánia templomban. Székely János esztergom-budapesti segédpüspök vezetése mellett igét hirdet: Fabiny Tamás evangélikus püspök.
Helsinki – A migránshullám átrendezte az egyházi statisztikát is. Igaz, a menekültek többsége nem vallásos. Az YLE helyi hírügynökség beszámolója szerint az észak-európai országban jelenleg mintegy hetvenezer muzulmán él. Létszámuk folyamatosan nő, mert egyre nagyobb számban érkeznek a menedékkérők.
Budapest – A címben jelzett fogalmak mentén tart 3 napos szakmai tréninget munkatársainak az Ökumenikus Segélyszervezet Budapesten. A képzésen – melyen a Segélyszervezet több központja képviselteti magát – az elmúlt hónapokat meghatározó migrációs krízis tapasztalatainak összegzése mellett a továbbképzésé a főszerep.
München – Katolikus, ortodox, anglikán és protestáns egyházvezetők Európa és Közel-Kelet húsz országából Münchenben találkoztak október 29-én, hogy a menekülthelyzet politikai és egyházi vonatkozásairól tanácskozzanak.
München – Az Egyházak Világtanácsa (EVT), a Bajor Evangélikus Egyház és a Németországi Protestáns Egyház (EKD) közös meghívására Münchenben került sor egyházvezetők tanácskozására a menekültkrízis kapcsán.
Dunaújváros – 2015. október 29-én este a zsúfolásig megtelt dunaújvárosi evangélikus templom gyülekezeti termében dr. Fischl Vilmos evangélikus lelkész, a MEÖT főtitkára, külügyi szakértő tartott előadást A radikális iszlám kihívásai és a keresztyén válaszlehetőségek címmel.
München – A nemzetközi menekültügyi válságra fókuszál az október 29-én Münchenben a 20 országból érkező 35 püspök és további egyházi vezető és képviselő részvételével megrendezésre kerülő konzultáció. A leginkább érintett régiók ortodox, katolikus, evangélikus, református és metodista egyházi vezetői mellett közel-keleti és afrikai képviselők, továbbá ökumenikus szervezetek, egyházi humanitárius és menekültügyi szervezetek delegáltjai találkoznak Németországban.
Berlin – Német evangélikus és katolikus önkéntesek százezrei segítik a menekülteket, és a két nagy egyház idén – akárcsak jövőre – több tízmillió eurót fordít a menekültügyre.
Szeged – Alapításának 90. évfordulóját ünnepli a Theológiai Szemle. A szaklap ünnepi számának témájául a migrációt választotta a szerkesztőbizottság. A lap története során mindig reagált az aktualitásokra, ezért döntöttek most úgy, hogy a menekültkérdéssel foglalkoznak.
Győr – A fenti címmel Bogdányi Mária győri egyetemi lelkész és a Kortárs Kapcsolatok Misszió szervezésében dr. Fischl Vilmos evangélikus lelkész, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára és dr. Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő, Corvinus Egyetem tanára tartottak előadást 2015. október 26-án a győri Széchenyi Egyetemen. VIDEÓ!
Gondolom, lassan már mérgezésünk, de legalábbis csömörünk van a menekült/migráns témától. Az utóbbi hetekben, hónapokban túl sokat beszéltünk, nyilatkoztunk róla, és viszonylag kevés történt, ami a válság valódi megoldását segítené.
Budapest – A plakátkampány nem tett jót az országnak, a magyarországi protestantizmus sokat köszönhet az iszlámnak és a keresztények számára a menekülők új lehetőséget jelentenek – többek között ezek a gondolatok kerültek elő Fabiny Tamás és a Menedék Egyesület menekültekről szóló beszélgetésén 2015. október 20-án kedden este a Gólyában.
A szerző a Saul fia című filmbből kiindulva elemzi a holokauszthoz való viszonyunkat, reflektál Európa mai helyzetére, a keresztényüldözésre és mély erkölcsi kérdéseket vet fel a menekültkérdés és az Iszlám Állam kapcsán is.
Ha a kereszténységet elfordulással, bezárkózással, erőszakkal akarjuk megvédeni, akkor ugyanezzel a gesztussal meg is tagadjuk, és már nem lesz mit megvédeni. Illetve, amit védeni igyekszünk, már nem nevezhető kereszténynek. A kereszténység egyedül azzal tehet a megmaradásáért, ami életre hívta: az irgalom gyakorlásával.
Oda kellene figyelni arra, amit Luther a kettős kormányzásról tanított, mert a menekültproblémát hiba lenne az evangéliummal és nem a világi kormányzással kezelni. Magyarország kormányán ezért naivitás, de ennél több, komoly veszélyeztetés a szeretet evangéliumi parancsának általunk értett és ránk vonatkozó vetületét számon kérni.
Petesháza – A szlovén-horvát határ közelében felállított regisztrációs ponton kapcsolódtak be migránsok ellátásába az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai és önkéntesei. A magyar segítőcsapat tagjai között szociális szakemberek és önkéntes segítők mellett arab nyelvű tolmács is dolgozik.
Petesháza – Két mobilcsapatot küld Szlovéniába az Ökumenikus Segélyszervezet. A magyar segítők a következő napokban a migránsok ellátásába kapcsolódnak be a horvát határhoz közeli Petesháza központtal.
Genf – Bécs – Az Európai Protestáns Egyházak Közösségének (GEKE) tanácsa nagy aggodalommal figyeli az utóbbi hónapokban világszerte kialakult menekülthelyzetet. Az otthonukból, hazájukból, régiójukból menekülni kényszerülő emberek száma a II. világháború óta nem volt ilyen magas.
A menekültüggyel kapcsolatban az egyházak vezetőit sorra pellengére állították a világi sajtóban: mit tesznek, mit nem a migránsokért? A tapasztalat azt mutatja, hogy ha az egyházvezetés próbálkozik is a békesség hangján szólni, a gyülekezeti tagok meghatározó részét elérte és behálózta a gyűlöletkeltő kampány. Mit mutat mindez rólunk, keresztényekről? Szembe merünk-e nézni saját, gyűlölködő tükörképünkkel?
Új lakói vannak a grazi püspöki hivatalnak: Wilhelm Krautwaschl püspök 9 szíriai menekültet fogadott be a püspöki hajlékba.
Genf – Az Európába érkező menekültek növekvő száma komoly feladatok elé állítja az EU tagállamait: az eddigi menekültpolitika elérte teljesítőképessége határait, ma már nem csak a német kormány követel közös fellépést a menekültügyben. Doris Peschke, az Európai Egyházak Migrációs Bizottságának (CCME) főtitkára arra vállalkozott, hogy helyzetértékelést adjon és felvázolja azokat az irányvonalakat, amiket az EU adekvát menekültpolitikájának figyelembe kell vennie.
Budapest – Szent-Iványi Ilona unitárius lelkész, vallásdiplomataként korábban az emberi jogok és a vallásszabadság kérdéseivel foglalkozott. Doktori disszertációját a kereszténység és az iszlám képviselőinek párbeszédéről írta. A Magyarországi Unitárius Egyház székházában az iszlám vallásról és ennek kapcsán a menekültkérdésről, a kialakult félelmekről is beszélgettünk.
Szeged – A szeptember 25–27. között megrendezett szegedi Tágastér fesztivál egyik legizgalmasabb programja a Határsértő, bevándorló, migráns – de hol az ember? című kerekasztal-beszélgetés volt, amelyen a migránsválságot járták körbe egyházi, civil és szakmai szempontból. Az Evangélikus Élet az egyik résztvevőt, Kékesi Márkot, a szegedi Migrant Solidarity Group – Migránsszolidaritás Csoport (MigSzol) egyik alapító önkéntesét, a Szegedi Tudományegyetem tanársegédjét kérdezte első kézből szerzett tapasztalatairól és a szervezet további céljairól.
Az elmúlt hetekben egyházunk országos központjában szinte egymásnak adták a kilincset a különböző nemzetközi egyházi szervezetek delegációi. Az Egyházak Világtanácsa, a Lutheránus Világszövetség képviselőinek vagy akár Heinrich Bedford Strohmnak, a német evangélikusok elnök-püspökének a látogatása persze inkább a menekültválságról, s nem a számunkra oly kedves – és egyébként minden figyelmet megérdemlő – magyarországi lutheránus diaszpóra helyzetéről, állapotáról szólt. Vagy talán mégis?
Bagdad – Az iraki kormány intézkedéscsomagot fogad el az országot elhagyott keresztények ingatlanainak védelmére, és megakadályozza, hogy házaik és földjeik távollétükben illegálisan tulajdonost váltsanak.
A félelem indokolt, a félelemnek igaza van. Úgy érezzük, hogy rá kell hallgatni. Aztán, idővel olyan mélyen átjárja a lényünket, hogy észre sem vesszük mikor csap át gyűlöletbe. És soha nem válik tudatossá bennünk, hogy nem tud szeretni az, aki fél.
A mai lapszámot jegyző szerkesztővel abban maradtunk, hogy e heti publicisztikámban a magyar – román futballmeccsből indulok ki. Ezért aztán úgy ültem le a képernyő elé, hogy a pohár sör mellé a jegyzetfüzetemet is előkészítettem.
Evangélikus Élet
Luther Kiadó
Missziói Központ
Zákeus Médiacentrum
Evangélikus Közlöny
Hírszolgálat • Hírlevél
Médiumok az evangélikus honlapon
Fraternet-mindenki A MEE Facebook oldala
A MEE Twitter oldala
A MEE Youtube oldala
A MEE Instagram oldala
A MEE Linkedin oldala
Evangélikus bloggerek
Evangélikus linkgyűjtemény