Skip to main content

2024. március 23. 9:15

Mélylilán lobogó összművészeti hitvallás

Minden érzékre hat a már összeszokott szerzőpáros, Gryllus Dániel és Lackfi János legújabb közös alkotása, az Itt járt a földön című dalciklus. Zenei anyag és képeskönyv született egy – szó szerint – álomból, mely az evangéliumi üzenet valóságosságát hivatott megmutatni hanggal, képpel és verssel.

 Gryllus Dániel – Lackfi János: Itt járt a földön (könyvrészlet)

Kézbe venni az Itt járt a földön című kiadványt ünnepi pillanat. Elegáns, sötétlila textilbe kötött, dombornyomott borítója középkori kódexre emlékeztet, felnyitva pedig különös, valami „ősrégit” idéző fuvallat, markáns illat csapja meg az olvasó orrát…

Laikusként nem tudni, ez az érzéki élmény honnan ered. A misztikus beállítódottságúak a „fúj, amerre akar” Szentlélek jelenlétére gondolhatnak, akihez a kötet egyik fejezetében az egykori (és mai) próféták fohászkodnak, erőt, rendíthetetlen hitet kérve, és aki lángolóvá, vagyis élővé, hatóvá, érzékekbe hatolóvá teszi a Jézusról szóló mai beszédet, tanúságtételt is (Lángoló beszéd):

Annyi szomjazó vágyik téged,
Élő vízre vár minden nép,
Lélek, adj erőt, lobbants lángra,
Fogjon lángot a mindenség.

A realista olvasó a nyomdatechnikai eljárásokra gyanakodhat, ez az impozáns kötet ugyanis a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria néhány 14–17. századi, Jézus történetét feldolgozó festményének és metszetének reprodukcióiból ad közre egy illusztris, részletekbe menő – vagyis egyes képrészleteket külön oldalon, felnagyítva megjelenítő – válogatást fényes műnyomópapíron. De érezhetjük úgy is, hogy végtére is az emberiség egyik legmeghatározóbb, ősi történetének máig, korokon át ható (és átható) „illata” ér(zik) el hozzánk a könyv lapjain keresztül, hitvallást téve arról, hogy Jézus itt járt a földön.

 Gryllus Dániel – Lackfi János: Itt járt a földön (borító)

A címben rejtett az alany. Ki járt itt? A könyv központi alakját (aki több versben maga is megszólal) nem nevezik nevén a biblikus témájú költemények, leggyakrabban a többértelmű Úr megnevezés jelenik meg. Mindez még hangsúlyosabbá teszi a rejtett főszereplőt, akinek összetettségét és teljességét földi gondolkodással megérteni nem lehet, ahogy erről a Szentháromság mibenlétéről éneklő Jártunk nyomában című vers is tanúskodik: „Test volt a testtől Istenként, / Lélekben élve emberként.”

Mintha minden eszköz, amely az Itt járt a földön című (mondhatjuk, össz művészeti) projektben tartalomhordozó formaként megjelenik – a zenei, a képzőművészeti és a lírai is –, erre a közös térre, metszéspontra, „kereszthelyre” mutatna. És a közös téren át a „nagy Ő” részvételére mindenben, ami emberi. Szólva a fülhöz, a szemhez és nem utolsósorban a szívhez, átélhetővé téve a (megváltás)történet jelenvalóságát.

A két világ, a földi ember és az „égi testvér” találkozása relativizálja az időt, folytonosságot teremtve múlt és jelen, a megváltás történelmi pillanata és a jelen pillanat (megváltásra szorultsága) között: „Megyek, mégis itt vagyok sok száz éven át” – mondja ő. És ez nem álom, ahogy a pandémia idején a kötet első versének dallama volt, melyről Gryllus Dániel – zeneszerző, előadóművész – megvallja, hogy csodás módon álmában csendült fel, és küldte aztán tovább megverselésre költő barátjának, Lackfi Jánosnak. Mindez valóság, mert „itt járt a földön”.

Mégsem maradéktalanul harmonikus folyamat a befogadás. A föld bőlvé tetettség, a kiszolgáltatottság és sebezhetőség, a földre húzó elemek is markánsan megjelennek. A (kóddal letölthető, illetve több felületen elérhető) hanganyag felütése is kissé baljóslatú, disszonáns, az örömhír szárnyakat adó szabadsága, a hallelujás dicsőítés mellett a nagyszombati „rettenetes nyugalom” is hangot kap, komor, ereszkedő dallamokkal, súlyos csöndekkel. Mindezt a drámaiságot oldják az egyik „első pesti racka”, Ferenczi György minden zeneszámban stabil mellékzöngeként, rendhagyó basszusként vagy reszelős szólóként megjelenő, a világra fütyülést (evangéliumi derűvel?) érzékeltető herflifutamai, továbbá például a Betlehembe tartó és a „Ne féljetek…” kezdetű vers reményt adó, lelkesítő, „felútra” hívó dallamai.

A kötet az imént vázolt (érzéki) módon „ösvényt készíthet” befogadójának szívében – ahogy a Várakozó című versben Mária imádkozik – ahhoz, hogy a föl-dön egykor jártnak a szólítását meghallja, és a nyomában járhasson. Ahogy a kiadásért felelős Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója fogalmaz, a „verses-képes-dalos” albumot lapozgatva „meg-értésünk mélyebb és elemibb lesz”. És kapunk némi képet, szót és hangot arról, mi a hála, mi a dicséret, és mi a szolgálat.

Gryllus Dániel – Lackfi János: Itt járt a földön. Gryllus Kiadó – Szépművészeti Múzeum, 2023. Kapható a Luther Kiadó könyvesboltjaiban (Budapest VIII. ker., Üllői út 24. és V. ker., Deák tér 4.). Ára: 6210 forint. A könyv megvásárlói a kötetben található kuponkóddal ingyenesen letölthetik a dalokat a Kaláka zenebolt webáruházából.

* * *

A cikk eredetileg az Evangélikus Élet magazin 2024. március 10–17-i 89. évfolyam 9–10. számában jelent meg.
Az Evangélikus Élet magazin kapható a Luther Kiadó könyvesboltjában (Budapest VIII., Üllői út 24.), a Huszár Gál könyvkereskedésben (Budapest V., Deák tér 4.), az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail-címen, nyomtatott vagy digitális formában megvásárolható, illetve előfizethető a kiadó honlapján.

Ha érdeklik a Magyarországi Evangélikus Egyházzal kapcsolatos hírek, események, szívesen olvassa interjúinkat, riportjainkat, iratkozzon fel hírlevél-szolgáltatásunkra.
Gyülekezetimunkatárs-képzés 2024
Szélrózsa 2024 regisztráció
Evélet banner 2024-19-20
Lelkipásztor banner 2023-11

Lelkigondozás

Névtár kereső

Térképes kereső